Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Ny nämnd ska stärka skyddet för investerare på börsen – nytt lagförslag



Börshandel. Foto: Gorm Kallestad / NTB scanpix / TT
Ladda ner handlingar

 

Regeringen vill öka den oberoende översynen av finansmarknaden. I lagförslaget föreslår man därför ett nytt regelverk för redovisningstillsyn med den huvudsakliga nyheten att börsernas övervakningskrav flyttas till en nämnd.

Dagens granskningskrav innebär att börserna till exempel måste gå igenom den information som börsnoterade bolag offentliggör i sina årsrapporter. Detta gäller för alla bolag som ”emitterar” – alltså ger ut – värdepapper som är upptagna till handel på en reglerad marknad, till exempel Stockholmsbörsen.

Granskningskravet syftar till att skapa ”en enhetlig tillämpning av rådande redovisningsregler” och är en viktigt del av det investerarskydd som uppställs i svensk rätt.

I lagrådsremissen förslår man ett uppdelat ansvar för redovisningstillsynen, där den löpande övervakningen får överlämnas till en nämnd med representativa företrädare på redovisningsområdet.

Enligt förslaget ska Finansinspektionen ha kvar det yttersta ansvaret och även fortsättningsvis ha möjlighet att besluta om ingripanden vid eventuella överträdelser.

Förslaget har nu passerat Lagrådet med ett par förslag till ändringar.

Lagen föreslås träda i kraft vid årskiftet.

 

 

 

 

Gratis nyhetsbrev om rättsfall och juridik – klicka här


Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons