Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Poliser i hela landet beväpnas med automatvapen – ska snabbt kunna bekämpa terrorism



"Polisen kommer att ha större uthållighet"
Ladda ner handlingar

 

För att öka Polismyndighetens förmåga att hantera terrorattentat och annan grov våldsbrottslighet så förses nu poliser i yttre tjänst med så kallade ”Först på plats-paket”, FPP. De första paketen distribueras nu i vår.

– Med förstärkningsvapnet kommer polisen att kunna möta en farlig gärningsman från längre avstånd och med större precision än med det primära vapnet, säger Jonas Hysing som är chef för polisens nationella taktiska råd.

– Polisen kommer att ha större uthållighet och förmåga att bekämpa pågående dödligt våld och terroristbrott.

Varje utrustningspaket består av bland annat förstärkningsvapen, en förstärkningsväst, en förstärkt hjälm och ett sjukvårdspaket.

På sikt kommer poliser i yttre tjänst i hela landet att ha tillgång till ”Först på plats-paket”.

– Det är en av de satsningar polisen genomför för att öka förmågan vid händelser där grovt våld förekommer, säger Jonas Hysing.

 

 

 

 

 

Gratis nyhetsbrev om rättsfall och juridik – klicka här


 

 

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons