Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Kopplerimisstänkt anti-terrorchef släppt ur häktet



Foto: Nacka tingsrätt

Den högt uppsatta anti-terrorchefen som stått åtalad för grovt koppleri släpptes under gårdagen ur häktet efter den sista förhandlingsdagen.
– Av det kan man dra slutsatsen att han inte kommer dömas för grovt koppleri, säger hans advokat Johan Eriksson till Dagens Juridik.

Den 52-årige mannen, som jobbat med frågor rörande rikets säkerhet, åtalades i början på juni för grovt koppleri. Enligt åklagaren hade han under flera års tid sålt sin sambo till ett stort antal män.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Martin Borgeke Fd justitieråd

Uppsåtsfrågan än en gång

Knappast någon fråga inom straffrättens allmänna del har diskuterats lika mycket som den som gäller vad uppsåt närmare bestämt är. I flera rättsfall har uppsåtet varit centralt, men en prövning av om uppsåt har förelegat har gjorts av HD också i många mål där prejudikatfrågan har varit en annan. En iakttagelse är att tingsrätter och hovrätter inte alltid tillämpar läran om uppsåt på ett sätt som stämmer med HD:s praxis och den uttolkning av uppsåtsbegreppet som har gjorts i doktrinen. Martin Borgeke belyser här den senaste utvecklingen.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
”Omfattande verksamhet”

– Jag menar att det rör sig om ett hänsynslöst utnyttjande, främst för att det har pågått under så lång tid. Den misstänkte mannen har annonserat på nätet efter kunder, haft kontakt med kunderna och bokat hotellrum. Det har varit en omfattande verksamhet där en av drivkrafterna tycks ha varit ekonomisk vinning, sa kammaråklagare Daniel Suneson i samband med åtalet.

Han också att antalet män som kvinnan sålts till uppskattades till runt trettio.

Försatt på fri fot

I går eftermiddag avslutades förhandlingen i Nacka tingsrätt, och efter rättegången, som hölls bakom stängda dörrar, släpptes den åtalade 52-åringen på fri fot efter beslut av rätten.

”XX är på sannolika skäl misstänkt för koppleri mellan den 1 januari 2013
och den 31 december 2017. Det finns risk för att han avviker eller på annat sätt
undandrar sig straff. Skälen för häktningen uppväger dock inte de intrång eller men som åtgärden innebär för XX. Tingsrätten häver därför häktningsbeslutet
för XX”, skriver rätten i sitt beslut.

Advokat Johan Eriksson. Foto: Henrik Montgomery/TT

– Det man kan veta är att han inte kommer dömas för för grovt koppleri, säger Johan Eriksson. Det framgår också av beslutet, att han nu är på sannolika skäl misstänkt för koppleri av normalgraden.

Han säger att hans klient tyckte det var skönt att bli släppt.

– Det är, för alla, en påfrestning att sätta frihetsberövad, och han har varit häktad en lång tid.

52-åringen häktades i mitten på mars. Domen faller den 28 juni.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons