Cederquists MP Jens Tillqvist menar att det idag inte längre räcker med att sälja juridisk kunskap – byråerna måste också kunna erbjuda lösningar och upplevelser.
Jens Tillqvist, Managing Partner på Cederquist, talade på arbetsmarknadsmässan Juristdagarna för juridikstuderande om framtidens advokat och om de förändringar yrket genomgått de senaste 20 åren.
– För 20 år sedan satt advokater på sina kontor och skrev långa rättsutredningar som snarare pekade ut de juridiska problemen istället för att ge råd, säger han.
Idag är det klienterna som driver utvecklingen av advokatyrket.
– De köper inte bullshit som ” å ena sidan å andra sidan” , de vill ha svar!
Räcker inte att sälja kunskap
Konkurrensen på marknaden är enligt Jens mördande. Han säger att det inte längre räcker att som byrå sälja kunskap utan att byråerna måste sälja lösningar och upplevelser.
– Ett stort mervärde för klientens del är uppskattat. Detta har många advokater fortfarande inte fattat. Att bete sig som en diva håller inte för klienten ställer helt andra krav.Morgondagens advokat behöver vara som en rockstjärna!
Tiden idag är knapp. Jens berättar att arbetstempot har förändrats drastiskt.
– Det räcker med att jag lämnar datorn i 15 minuter för att kanske prata lite med en kollega. När jag kommer tillbaka har jag 15 rödmarkerade mail där avsändaren undrar varför jag inte besvarar dem.
Henrik Larsson en perfekt förebild
Jens säger att han tycker om att dra referenser till idrotten och att fotbollsspelaren Henrik Larsson är den perfekta förebilden för jurister.
– En advokatbyrå ska fungera som exempelvis ett fotbollslag. Alla är lika viktiga och vår personal ska vara ödmjuka lagspelare.
”Jag har fått betala ett högt pris”
Branschen misslyckas när personal slutar för att de inte får ihop sin vardag.
– Detta måste förändras, annars kommer vi enbart bränna ut människor och inte attrahera talanger till byråerna. Det i sin tur leder till sämre rådgivning, säger Jens.
Jens menar att hans egen generation är lojal och arbetar hårt men att den generation som nu är på universiteten eller på väg in på arbetsmarknaden är mer otålig och söker efter snabb belöning.
– Allt är ändå bättre idag än när jag pluggade. Visst har jag gjort mycket roligt under mitt liv, men jag har fått betala ett högt pris. Jag har arbetat alldeles för mycket. Därför är det viktigt att ni begär mer och ställer krav på era arbetsgivare! Förändras inte situationen så är konsultyrket utdömt.
”Duktiga-tjej-syndromet”
Idag har Cederquist fyra kvinnliga delägare och Jens tycker att det är en förlust varje gång som en stjärna säger upp sig från byrån. Oönskade avhopp från kvinnliga kollegor tynger honom.
– Vi försöker övertala dem och lösa situationen genom att exempelvis erbjuda dem att arbeta hemifrån men de har Luther på axeln och känner att de måste vara på plats på jobbet. Det är det ” duktiga-tjej-syndromet” .
Jens Tillqvists uppfattning är att jämställdhetsarbetet nått ganska långt på byrån.
– Men ibland slår det mig att kvinnans roll i hemmet inte förändrats sedan 1700-talet. Men jag vill inte lägga ansvaret för förändring på individen, det är arbetsgivaren som ska hitta en lösning.
Försöker arbeta bort personliga varumärken
Han menar att det är viktigt att äldre för en öppen diskussion kring de oönskade avhoppen.Som konsult finns förvisso kravet på att man alltid ska vara tillgänglig. En lösning på problemet är att anställa fler men det kan vara svårt.
– Advokater är ofta konservativa och betraktar ärenden och klienter som ” sina” . På Cederquist har vi arbetat mycket med att inte tillåta folk att bygga upp personliga varumärken. Klienten ska känna att han eller hon kan vända sig till vem som helst av oss och få lika bra hjälp och att hans eller hennes ärende inte är knutet enbart till en person.