Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Tove Cederborg ny chefsjurist på Lantmännen


Jajja_admin

Dagens Juridik

Tove Cederborg är ny chefsjurist på Lantmännen. Hon kommer närmast från Vattenfall där hon arbetat som jurist sen 1999 och chefsjurist från 2005. 

– Det känns spännande att komma till Lantmännen som har en sådan bredd på sin verksamhet. Det är nytt för mig att arbeta i ett kooperativt företag men i de affärsjuridiska frågorna blir det nog inte så stor skillnad från andra bolag. Det kommer bli mycket nytt att lära om de olika verksamheterna men även mycket som jag känner igen från mitt tidigare yrkesliv, säger Tove Cederborg.

Cederborg har tidigare också arbetat som advokat på Baker McKenzie och varit verksam som jurist i Baltikum.

Tove börjar på sin nya tjänst den 1 september och kommer att vara stationerad på huvudkontoret i Stockholm. Lantmännens nuvarande chefsjurist Lena Weman lämnar sin post efter sommaren för att bosätta sig med sin familj i Paris.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons