Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

“Riskfritt och vinstgivande” – matchfixning ger stora pengar till organiserad brottslighet



 

Sedan 2012 har ett 50-tal polisanmälningar gjorts om matchfixning när det gäller fotboll och basket.

– När den organiserad brottsligheten upptäcker ett område som är riskfritt och vinstgivande är det inte lätt att stå emot för unga människor som drabbas av påtryckningar, säger Stefan Bessman, advokat och ledamot i Riksidrottsstyrelsen, i Veckans Juridik.

Sex års fängelse
I våras presenterade Spellicensutredningen sina slutsatser och förslag som bland annat innebär att spelfusk kriminaliseras och att man inför ett maxstraff på sex års fängelse för grova brott.

Men flera remissinstanser har påpekat att förslagen är otillräckliga och att man behöver ett förbud mot att erbjuda spel på moment som enkelt kan manipuleras av en enskild idrottare, till exempel antal hörnor och gula kort i fotboll.

Spelar från Asien
Man varnar också för att möjligheten att spela online har gjort det ännu enklare med matchfixningar och det har också kommit fram att stora delar av spelandet på svenska matcher online sker från Asien och inte från Sverige.

Men enligt Spellicensutredningen behöver detta inte regleras på så detaljerad nivå. Man vill alltså inte reglera vilka spelobjekt de i Sverige kommande licensierade spelföretagen ska få erbjuda.

Stefan Bessman pekar i Veckans Juridik på att spelandet online handlar om nivåer ända ner till division fem och att det inte är obetydliga belopp som satsas.

Förnekat problemet
Jens Littorin är journalist på Dagens Nyheter och han menar att man borde ha fått lagstiftning på plats för länge sedan. 

– Man har förnekat problemet i Sverige trots stora avslöjanden i andra länder och det kan ha bidragit till att Sverige blivit ett offer.

Han säger också att ingen egentligen vet hur stort problemet är eftersom det är få som vill berätta.

– Det är svårt att som journalist gräva i det här, säger han i Veckans Juridik.

50-tal polisanmälningar
Enligt Littorin, som håller på med en bok om matchfixningar, polisanmäldes den första misstänkta matchen 2012 och därefter har ytterligare att 50-tal anmälningar gjorts inom fotboll och basket.

Men han tror inte att man kommer att lyckas med att skrämma bort de oseriösa spelbolagen genom att införa spellicenser och ett främjandeförbud.

Kontroll och samarbete
Gustaf Hoffstedt är generalsekreterare för Branschföreningen för Onlinespel och han är emot ett förbud på så kallade moment.

– Vi vill inte se en begränsning av vad man får spela på i matcher, säger han och framhåller också att spellicenser kommer att innebära helt andra möjligheter än i dag när det gäller information om misstänkt matchfixning.

– Det blir en helt annan kontroll och samarbete mellan seriös spelbolag och för rättsvårdande myndigheter, säger han.

Se hela Veckans Juridik om matchfixning här >>

Lyssna som radiopod >>

 

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons