Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”Vi står inte bakom tjänsten” – Skatteverket varnar för kapning med BankID



Foto: Isabell Höjman/TT
Ladda ner handlingar

Skatteverket varnar för att logga in på Skatteverket via privata företags webbplatser. ”Sådan okontrollerad andrahandsinloggning innebär att du möjliggör för den privata aktören att få åtkomst till all information om dig”, säger Skatteverkets säkerhetschef Pär Rylander.

 

Skatteverket upptäckte nyligen att enskilda företag har försökt skapa inloggning till Skatteverkets e-tjänster för att verifiera personuppgifter hos sina egna användare.

Kunder har uppmanats att godkänna företagets inloggning mot Skatteverket med sitt BankID.

Skatteverket understryker att man dfrån myndighetens sida varken säljer eller tillhandahåller den här inloggningstjänsten eller på något sätt står bakom den.

– Vi vill varna för detta. Den som med sitt BankID släpper in ett företag ger samtidigt åtkomst till all information om sig själv och alla e-tjänster, säger Pär Rylander, säkerhetschef på Skatteverket.

– Logga inte in mot Skatteverket på något annat sätt än personligen med e-legitimation via Skatteverket.se.

Om någon försöker logga in via ett annat företag mot Skatteverket.se blockerar Skatteverket inloggningsförsöket och användaren får ett felmeddelande. 

– Vi har stoppat den här typen av inloggningsförsök som vi nyligen har upptäckt. Men eftersom inloggningen verifieras på rätt sätt av rätt person via BankID så är agerandet svårt för oss att upptäcka.

– Det är därför viktigt för oss att också sprida den här informationen, så att ingen lämnar över kontroll och information till ett företag utan att veta vilka konsekvenserna kan bli, säger Pär Rylander.

 

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons