I Sverige startade den första paralegalutbildningen i januari förra året. Initiativet kom från yrkesutbildningsverksamheten Studium i Göteborg.
– Vi upplevde att det saknades en kvalificerad yrkesutbildning med juridisk tonvikt, säger Jennie Elfström, utbildningsledare på Studium.
Studium-personalen kontaktade advokatbyråer, domstolar och universitet för att undersöka vilka behov de hade av medarbetare med en kompetensnivå mellan sekreterare och jurist.
När utbildningen lanserades blev gensvaret mycket stort.
– 250 personer sökte till 25 platser första året. I vår blir de utexaminerade. Jag vet redan flera av dem som har fått jobb, säger Jennie Elfström.
Sedan förra hösten finns en paralegal-utbildning även i Stockholm. Anna Biresack är en av studenterna där:
– Jag vill jobba med juridik men var inte så intresserad av att söka till juristlinjen, jag tyckte att den verkade ta lite för lång tid, förklarar hon.
I den tre terminer långa kursplanen ingår två praktikperioder. Anna Biresack praktiserar på Juristhuset i Stockholm.
-.Jag hoppas få jobb på en advokatbyrå när jag pluggat klart, säger hon.
Niclas Karlsson, advokat på ”Juristhuset”, är hennes handledare. Han tror att behovet av paralegals kommer att växa under de närmaste åren.
– Det finns ett minskande behov av traditionella sekreterare, samtidigt ser vi att behovet av kvalificerad assistans och avlastning ökar i allt fler ärenden, menar han.
Han tror att paralegals kommer att kunna hjälpa till med många typer av arbetsuppgifter:
– Det kan handla om kortare rättsutredningar, att kolla upp myndighetspraxis, kolla rekvisit i brottmål, begära in beslut och domar.
Den största fördelen med paralegals är enligt Niclas Karlsson att de har egen kännedom om rättsväsendets mekanismer.
– Det måste man ha för att själv först vad man behöver göra i ett ärende. Då blir det lättare att ta egna initiativ. Att förklara ärendet för en assistent som inte är insatt tar ofta lika lång tid som att göra det själv. Anna talar mitt språk, förstår vad jag vill ha hjälp med och kan ha egna klientkontakter.
Blir det enkelt att etablera den nya yrkesgruppen på advokatbyråerna?
– De som vågar ta initiativet tror jag snart kommer att inse värdet av paralegals. Över lag så finns ett behov av mer kvalificerade medarbetare.
Ursprungligen publicerad i Legally yours 2/2007