Finansinspektionen har genomfört en undersökning av fondbolagens information till kunder före och efter det att fondsparande har påbörjats. Undersökning avsåg fondbolag som lyder under lagen om värdepappersfonder eller lagen om investeringsfonder.
Anställda hos Finansinspektionen kontaktade fondbolagen och utgav sig för att vara kunder intresserade av att köpa fonder. Kontakten med fondbolagen togs antingen via telefon eller genom besök på ett försäljningskontor. Undersökningen visade att anmärkningsvärda brister förelåg i informationen till kunder innan de påbörjade ett fondsparande.
Enligt lagen om investeringsfonder ska det utöver en aktuell informationsbroschyr även finnas ett aktuellt faktablad för varje fond. Faktabladet ska erbjudas till den som avser att köpa fondandelar i en investeringsfond.
Fem av de arton granskade fondbolagen misslyckades systematiskt med att erbjuda faktabladet till kunder som avsåg att påbörja ett fondsparande. Dessa fem fondbolag ska senast den 31 oktober i år redovisa de åtgärder som fondbolagen vidtagit för att fortsättningsvis ge kunderna korrekt information.
Mattias Olander, enhetschef på Finansinspektionen, berättar för Dagens Juridik att man kommer att analysera de åtgärder som fondbolagen vidtagit för att sedan bedöma om åtgärderna är tillräckliga för att fondbolagen numera lever upp till informationsgivningskraven. Om det fortfarande skulle föreligga brister hos något av bolagen är nästa steg att Finansinspektionen kontaktar bolaget för en dialog, säger Mattias Olander.
Maria Larsson