Mora of Sweden beräknar att piratkopieringen stal fem miljoner kronor i intäkter förra året. Kopiorna är i princip identiska med originalen och säljs till samma pris, 30 kronor styck. Mora of Sweden har hittills kontaktat femton återförsäljare, men det har hittills inte blivit någon rättegång. Enligt vd Carin Nises upphör importen när man hör av sig, men nya återförsäljare tar vid där den förra slutade. Morakniven har tillverkats i över hundra år och säljer idag i cirka tre miljoner exemplar om året.
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångEvent & nätverk
Lediga jobb
JO söker två byråchefer
JO
LKAB söker en bolagsjurist
LKAB
Adacta Advokatbyrås malmökontor söker advokater och biträdande jurister
Adacta Advokatbyrå
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare till Medu AS vid förvärvet av SynMed Medicinteknik AB
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna