Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Militär skjutövning är inte myndighetsutövning



En kapten hade såsom övningsledare vid en skjutövning givit en övningsdeltagare klartecken att skjuta skarpt. Skottet hade gått in i en byggnad belägen på skjutbanan och skadat en furir som vid tillfället befann sig i byggnaden. Furiren hade befunnit sig i byggnade på order från kaptenen. Tingsrätten dömde de båda männen, kaptenen och skytten, för tjänstefel eftersom de inte försäkrat sig om att skjutningen kunnat ske utan att någon kommit till skada.

Hovrätten konstaterar att för att de aktuella gärningarna ska kunna bedömas som tjänstefel krävs att de ägt rum vid myndighetsutövning. Kännetecknande för myndighetsutövning är att den tar sig uttryck i beslut eller faktiska åtgärder grundade på samhällets maktbefogenheter mot enskilda. Enligt hovrättens mening utgör den aktuella skjutövningen inte myndighetsutövning. Hovrätten ogillar åtalet.

Källa: Blendow Lexnova

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons