Enligt ComfortZone utgör marknadsföringen av värmepumpen vilseledande efterbildning och renommésnyltning. Mecmaster har invänt att de ingått muntligt avtal med rätt att sälja produkten under eget varumärke och att använda tillhörande marknadsföringsmaterial. Marknadsdomstolen finner inte att avtalet kunnat styrkas, och uttalar därvid att förekomsten av skriftliga avtal på andra marknader gör det osannolikt att en sådan överenskommelse skulle ingås endast muntligen. Marknadsföringen anses dock inte utgöra efterbildning då bolaget inte anfört någon marknadsundersökning till styrkande av kännedom om produkten på marknaden eller på annat sätt visat att den är känd.
Det är ostridigt att Mecmaster kopierat ComfortZones marknadsmaterial. Med hänvisning till praxis finner Marknadsdomstolen att förfarandet är oförenligt med god marknadsföringssed. Då marknadsföringen därmed är otillbörlig förbjuds bolaget vid vite fortsatt marknadsföring med hjälp av motpartens marknadsföringsmaterial.
plus
|
Ingår i Dagens Juridik plus
MD förbjuder reklam med lånat material
Ladda ner handlingar
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare till HANZA vid förvärv
Baker McKenzie legal rådgivare i samband med börsnoteringen av Dormy
Lindahl företrädde Trelleborgs Hamn i ny framgång mot Rover Maritime
Event & nätverk
Lediga jobb
Biträdande jurist med fastighetsrättslig inriktning
Kilpatrick
Erfarna M&A-jurister
BAHR
Advokat med inriktning mot humanjuridik
Advokaterna Hurtig & Partners
Pressmeddelanden premium
Svea Mining appoints DNB Carnegie as liquidity provider.
Tingsvalvet Fastighets AB (publ) förvärvar
SVEA MINING AB COMPLETES ITS INAUGURAL FIELD EXPLORATION PROGRAM AT THE KALVTRÄSK AND STÖVERFORS PROJECTS IN NORTHERN SWEDEN; SAMPLES SUBMITTED TO LABORATORY AHEAD OF PLANNED DRILL PROGRAM