Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Skärpt skattekontroll i fiskerinäringen



Under ledning av den norska skattemyndigheten samlades delegater från Östersjöländernas skattemyndigheter i Malmö förra veckan för att diskutera effektivisering av skattekontrollen när det gäller fisket i Östersjön. Mötet resulterade i tre gemensamma projekt som kommer att ledas från Lettland, Ryssland och Sverige. Skatteverkets utlandsenhet i Malmö kommer att ansvara för det svenska projektet.

Fiskerinäringen har blivit allt mer internationaliserad. I spåren efter detta följer bland annat fusk med fiskekvoter och skatter. Fiskerimyndigheter beräknar att den illegala fångsten av främst torsk i Barents hav och Östersjön årligen uppgår till sammanlagt 120 000 ton. Det motsvarar ett värde på mer än en miljard kronor. Det illegala fisket är också ett hot mot det framtida fisket. Samarbetet bidrar därmed även till att säkra livskraftiga och uthålliga fiskebestånd för framtiden.

— För att undgå myndigheternas kontroll skickas fångster mellan länder i flera led. Våra kartläggningar visar att det förekommer skattefusk, bland annat genom att betalningar olagligt slussas till så kallade skatteparadis. Vi beräknar att Östersjöländerna årligen sammanlagt går miste om åtskilliga miljoner kronor i skatt till följd av detta, säger Karl Erik Karlsson vid Skatteverkets utlandsenhet i Malmö i en kommentar.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons