Bolaget uppger att motparten registrerat domänen med vetskap om företagets verksamhet, och att någon lösning inte gått att nå trots muntliga och skriftliga varningar. Enligt Stiftelsen för Internetinfrastruktur föreligger förväxlingsbarhet mellan domänen och bolagets varumärke ”Studentmäklaren”. Då motparten inte yttrat sig i målet läggs bolagets påstående att registreringen skett i syfte att vilseleda konsumenter. Då motparten varit anställd på företaget anses han även varit i ond tro. Bolagets begäran bifalles.
Tidigare anställd registrerade vilseledande domän
Nyheter från våra partners
Lindahls kontor i Malmö tilldelas Guldstolen
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
KASTELL TOPPAR TEAMET INOM TVISTLÖSNING MED FLERA SENIORA REKRYTERINGAR
Lediga jobb
Advokatfirman Salomonsson & Jovicic söker en biträdande jurist och en advokat till Uppsala
Advokatfirman Salomonsson & Jovicic
Vill du arbeta som advokat på en av Skånes ledande brottmålsbyråer?
Bergdahl & Johansson Advokatbyrå
Upphandlings-och avtalsjurist inom it och digitalisering
Stockholms Stad
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk
Webbinarium: Agera i tid – chefens roll i ett hållbart arbetsliv
BG Institute
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få Tillgång