Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Vinge värvar Nordeas presschef



Boo Ehlin är i dag presschef på Nordea. Tidigare har han haft samma befattning på SEB och varit informationschef på Svenska Bankföreningen. 

– Behovet av kommunikation är inte annorlunda i advokatbranschen. Det är ett spännande område med en verksamhet som inte syns och hörs så mycket idag, kommenterar Boo Ehlin.

Rollen som kommunikationschef är ny och sker på uppdragsbasis via egen verksamhet. Boo Ehlin kommer att arbeta nära Vinges ledning som rådgivare och ansvara för kommunikation och marknadsföring.

– Det ska bli spännande och utmanande att jobba med kommunikation och marknadsföring för en av Sveriges ledande advokatfirmor. Vinge prioriterar och vet värdet av tydlig kommunikation, säger Boo Ehlin.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons