Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Global spelaktör får dispens för uppköpserbjudande



Ladda ner handlingar

Aktiemarknadsnämnden medger GTECH Corporation, som är verksamma inom spelbranschen,  dispens från skyldigheten att inkludera de aktuella teckningsoptionerna i erbjudandet, trots att prissättningen av dessa skulle väsentligt kunna påverkas av att noteringen som omfattas av erbjudandet upphörde.

Dispensen är villkorad av att GTECH Corporation finner en lösning som garanterar innehavare av teckningsoptioner, som inte innehas av Boss Media AB:s dotterbolag, en skälig och likvärdig behandling samt rapporterar till nämnden hur frågan om dessa teckningsoptioner slutligen hanterades.

Avslutningsvis finner Aktiemarknadsnämnden att detta uttalande gäller en planerad åtgärd som ännu inte är allmänt känd. Uttalandet ska därför tills vidare inte offentliggöras.

Framställningen inkom till Aktiemarknadsnämnden den 24 januari 2008. Uttalandet offentliggjordes den 5 februari 2008.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons