Under 2007 gjordes 317 anmälningar om missgynnande och könsdiskriminering till Jämo, uppger Dagens Nyheters nätupplaga. För 2006 var antalet 229.
En av anledningarna till den ökade anmälningsfrekvensen beror på att fler och mer omfattande diskrimineringslagar trätt ikraft de senaste åren.
Föräldraledighetslagen, som kom under juni 2006, har lett till 72 anmälningar under 2007 och är en stor anledning till de ökande talen. Bland dessa anmälningar ligger gruppen föräldralediga kvinnor högt i statistiken. Av de 72 anmälningarna så stod den gruppen för 42 av dem, de flesta har känt sig lurade på bonusar och dylikt under sin föräldraledighet
Event & nätverk
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångLediga jobb
Kvalificerad jurist med ansvar för myndighetsjuridik och domstolsprocesser
Npof
Biträdande jurist till upphandlingsrättsgruppen
Kilpatrick
Biträdande jurist till Elmzell Advokatbyrå
Elmzell Advokatbyrå
Pressmeddelanden premium
NAXS to begin publishing spotlights on selected holdings
MacGregor Leads Lashing Innovation with Hippo Fully Automatic Twistlock and Balanced Lashing System
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare till Nolato vid förvärvet av nederländska Unitron
Lindahls kontor i Malmö – Snickeriet – tilldelas utmärkelsen Utmärkt Svensk Form
Baker McKenzie legal rådgivare till Aspira vid flera förvärv inom ramen för etableringen av Rovik