Olyckan orsakades av att ett Cessnaplan fick ett felaktigt starttillstånd och kolliderade med ett startande SAS-plan på flygplatsen Linate utanför Milano. Olyckan krävde totalt 118 människoliv, varav 20 svenskars. Italiens högsta domstol fastställer nu domarna för fem personer som i underrätten dömdes för dråp, rapporterar Tidningarnas Telegrambyrå.
Två flygplatschefer som tidigare dömts till fängelse friades i appelationsdomstolen 2006. Högsta domstolen fastställer även det avgörandet.
– Jag är glad att domarna slogs fast, men jag förväntade mig inte att domstolen skulle frikänna de som var ansvariga för flygplatsens säkerhet, sade Paolo Pettinaroli, ordförande i en förening för offrens anhöriga.
Fem döms för dråp efter Linate-kraschen
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk
Nyheter från våra partners
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
Lediga jobb
Biträdande jurist IT-juridik – kommersiella avtal och IT-rätt
Sharp Cookie Advisors
LKAB söker en bolagsjurist
LKAB
Notariemeriterad jurist som biträdande rättssekreterare
Arbetsdomstolen
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få Tillgång