Kvinnan har i polisförhör sagt att hon inte orkat göra motstånd och att hon gråtit under våldtäkten, men uppger i hovrätten att samlaget varit frivilligt. Domstolen konstaterar att samlaget ägt rum minuter efter att kvinnan misshandlats så illa att hon trott att hon skulle dö, och bedömer att det är otroligt att hon så kort därefter skulle ha velat ha frivilligt samlag med förövaren. Mannen anses ha utnyttjat kvinnans hjälplösa tillstånd efter misshandeln när han våldtog henne. Mannen döms till två år och fyra månaders fängelse för misshandel, grov kvinnofridskränkning och våldtäkt, och ska även utge 63 500 kronor i skadestånd.
Hovrätten utesluter frivilligt samlag efter misshandel
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk
Nyheter från våra partners
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
Lediga jobb
Jurist till Avdelningen för värdebaserad prissättning på TLV
TLV
Familjens Jurist i Stockholm/Vasastan söker Jurist med processvana
Familjens Jurist
LKAB söker en bolagsjurist
LKAB