Socialdemokraterna utlovade inför valet att trängelskatt i Göteborg inte skulle införas under nuvarande mandatperiod. Enligt partiet handlar det dock endast om påbörja en utredning av frågan.
Vänsterpartiet och miljöpartiet är redan positiva till trängselavgifter. Kristdemokraterna vill utreda frågan, och får nu alltså stöd av socialdemokraterna i Göteborg som under sin årskongress sade ja till förslaget.
Blir det aktuellt kommer frågan avgöras genom folkomröstning. Ett eventuellt överskott ska öronmärkas för investeringar i bland annat kollektivtrafiken. Projektet i Stockholm har dock visat sig vara en ekonomisk förlustaffär. Enligt tidningen Dagens Nyheter kommer projektet ha betalt av sig självt först efter fyra år och inte efter ett år som beräknat.
Text: Fredrik Olsson
Göteborg på tur för trängselskatt
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk
Lediga jobb
Verksjurist till enheten för juridik
Sida
Erfaren jurist till rättsenheten på TLV
TLV
Jurist till Ackordscentralen Norrland
Ackordscentralen
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Lindahls kontor i Malmö tilldelas Guldstolen
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna