Kvinnan hävdade i tingsrätten att hon köpt spritflaskan på ett annat systembolag tidigare under dagen. Tingsrätten konstaterade att väktarens vittnesmål tillsammans med kvinnans tillsynes ologiska handlande tillsammans var tillräckligt underlag för en fällande dom.
Kvinnan överklagade domen till hovrätten och åberopade vittnesförhör med en butikschef på det systembolag där hon hävdat att hon köpt flaskan. Vid vittnesförhöret framkom att en flaska av typen som kvinnan påstått sig köpt såldes vid den av henne påstådda tidpunkten. Hovrätten konstaterar åtalet ej till fullo styrkt och ogillar det således.
Kvinna friad för snatteri på Systembolag
Event & nätverk
Nyheter från våra partners
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Lediga jobb
Centrum för rättvisa söker jurister
Centrum för rättvisa
Rättssekreterare
Arbetsdomstolen
Adacta Advokatbyrås malmökontor söker advokater och biträdande jurister
Adacta Advokatbyrå