Harmoniseringsbyråns första överklagandenämnd ansåg att det inte förelåg någon risk för förväxling mellan varumärkena. Coca-Cola yrkar bland annat att förstainstansrätten ska ogiltigförklara beslutet. Förstainstansrätten bedömer att de visuella och fonetiska likheterna mellan varumärkena är av medelgraden, men att det endast föreligger låg varuslagslikhet mellan vin å ena sidan och öl samt andra drycker som de äldre märkena används för. Talan ogillas.
Coca-Cola förlorar varumärkestvist i EG-domstolen
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Nyheter från våra partners
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
Event & nätverk
Lediga jobb
Jurist till Avdelningen för värdebaserad prissättning på TLV
TLV
Biträdande jurist IT-juridik – kommersiella avtal och IT-rätt
Sharp Cookie Advisors
JO söker rättssakkunniga
JO