Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Pengar försvann ur beslagtagen bil



Ladda ner handlingar

Pengarna – enligt mannens egen uppgift ”en stor summa” – försvann ur bilen under tiden då den var tagen i beslag av polisen i början av år 2007. Eftersom polisen hade ansvar för bilen kräver mannen nu att staten ska ersätta honom för de försvunna pengarna.

JK kommer fram till att det inte verkar röra sig om så kallade beslutsskador som beror på fel eller försummelse vid myndighetsutövning som JK är behörig att pröva. Istället kan det vara fråga om en så kallad faktisk skada, som handläggs av den centrala förvaltningsmyndighet inom vars område en viss skada har inträffat. Därför överlämnas handlingarna till Rikspolisstyrelsen för vidare prövning.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons