Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Försäkringskassan slarvade i livräntemål



Ladda ner handlingar

Försäkringskassan beslutade den 17 augusti 2006 att avslå den sökandes ansökan om livränta från den 11 mars 2005 för den inkomstförlust som hon har fått till följd av whiplashskada. Som skäl för sitt beslut angav Försäkringskassan att hon är sjukskriven för utmattningssyndrom och att det medicinska underlaget i ärendet inte styrker att hennes förmåga att skaffa inkomst genom arbete är nedsatt för minst ett år till följd av whiplashskada.

Av handlingarna framgår dock att Försäkringskassan dagen innan beslutet om livränta fattades, beslutade att byta den sökandes sjukpenning till hel tidsbegränsad sjukersättning under perioden september 2006 – februari 2008. Av handlingarna framgår att utredningen i sjukersättningsärendet till viss del har pågått under samma tid som handläggningen av livränteärendet. Det framgår också att Försäkringskassan har haft kännedom om att ärendena handlades samtidigt. Försäkringskassan har trots detta inte uppmärksammat att den sökande vid tillfället för livräntebeslutet hade tilldelats tidsbegränsad sjukersättning, om än inte förrän från september månad 2006.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons