Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Kronofogden behöver mer pengar för att handlägga skuldsanering


Peter Johansson red@dagensjuridik.se

Insolvensutredningen presenterade under förra veckan ett förslag som innebär att det kan bli betydligt lättare att få skuldsanering.

Kronofogden, som nyligen varslat 150 anställda på grund av myndighetens ansträngda ekonomi, varnar nu för att man kommer att behöva ytterligare resurser för att hantera den ökade mängden ansökningar.

Förslaget innehåller en rad ändringar i skuldsaneringslagen. Bland annat ändras betalningstiden från fem år till tre år. Skuldsanering ska kunna beviljas även för nya skulder, och även om det är osäkert om betalningssvårigheterna är permanenta.

Förra året beviljades drygt 2 600 personer skuldsanering. Enligt utredaren Jan Ertsborn kan antalet beviljade ansökningar öka markant om förslaget går igenom. Kronofogden välkomnar förslaget men flaggar för att myndigheten kommer att behöva mer resurser för att kunna hantera det ökade antalet ansökningar.

– Det här är en bra början, men man behöver även se över andra lösningar för att komma tillrätta med överskuldsättningsproblematiken, säger rikskronofogde Eva Liedström Adler.

Kronofogden föreslår att små ensamföretagare ska kunna söka skuldsanering om de bedriver en enklare verksamhet, och att preventiva åtgärder som absolut preskription och räntetak övervägs.

Lagändringarna planeras träda i kraft år 2010.

Fredrik Olsson

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons