Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Carolin-mordet: 50-åringen kan ha haft medhjälpare



Enligt Norrländska Socialdemokraten (NSD) finns det analysresultat efter obduktionen som tyder på att den mordmisstänkte 50-åringen kan ha haft en medhjälpare. Polisen är nu mycket intresserade av en bekant till 50-åringen, bosatt i en by utanför Gällivare, uppger NSD.

Polisen har även fortsatt med platsundersökningar efter nya spår, en av platserna är maj-brasan i Mäntyvaara där polisen ska ha fått in ett tips om att 50-åringen har dumpat av något, skriver NSD.

Under måndagen kommer nya förhör att hållas med 50-årigen, han kommer då att konfronteras med obduktionsreslutatet och eventuella nya bevis.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons