Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Bolag följde inte semesterlagen



Ladda ner handlingar

Mannen, som ursprungligen fick en projektanställning i ett bolag, fick efter knappt ett år tillsvidareanställning i samma bolag. Sex år senare övergick anställningen från detta bolag till ett annat i koncernen. I juli 2003 sades mannen upp, och hans anställning skulle enligt överenskommelsen upphöra den 21 juli 2004.

Kristianstads tingsrätt finner att bolaget ska kunna undgå skyldighet att utge ersättning för den semester som avser det vid tiden för uppsägningen löpande semesteråret måste enligt tingsrättens mening en tydlig viljeförklaring föreligga från mannens sida om att han var beredd att avstå från den intjänade semesterersättningen. Någon sådan viljeförklaring har inte lämnats.

Sammanfattningsvis har mannen rätt till semesterersättning svarande mot de dagar som förföll under tiden den 1 april till och med den 21 juli 2004. Bolaget ska därför förpliktigas att utge 167 860 kronor; knappt hälften av de 453 658 kronorna mannen ursprungligen begärt. Mannen ska även utfå 5 000 kronor i skadestånd av bolaget för brott mot semesterlagen. Vardera parten ska stå sina rättegångskostnader.

Ombud: advokat Anders Elmér respektive advokat Anders Nordström.

Johanna Haddäng

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons