Denise Malmberg, lektor och forskare vid Centrum för genusvetenskap, och Kerstin Ferm, forskningsledare vid FoU Välfärd, har undersökt hur polis och sociala myndigheter hanterar ärenden där personer med funktionshinder utsatts för brott. Deras slutsats är att polis och socialtjänst behöver få bättre kunskap om vilka faktorer som påverkar riskerna för brott och övergrepp.
Genom intervjuer, enkäter och brottsanmälningar har forskarna bland annat funnit att funktionshindrade personer utsatts för brott i sina vardagliga miljöer och av människor som de borde kunna känna tillit till. Det kan handla om ekonomiska såväl som sexuella brott, våldsbrott, hot eller trakasserier begångna av exempelvis vårdpersonal, anhöriga, gode män eller taxichaufförer.
– Personer med funktionshinder är en dold grupp bland brottsoffer i vårt samhälle, och som det ser ut i dag är det inte självklart att deras rättssäkerhet kan garanteras, säger Denise Malmberg.
I dag anges inte eventuellt funktionshinder i förhörsprotokoll, eftersom det betraktas som alltför känsliga uppgifter. Detta leder det till att många polisutredningar som rör personer med funktionshinder läggs ned i brist på bevis.
– Det är ett jättestort problem att man inte dokumenterar sådant och att man inte vågar lyfta fram de här frågorna. Om man till exempel har ett kognitivt funktionshinder kan det påverka ens förmåga att förstå frågor eller att komma ihåg vad som hände. Många förstår inte heller att de har utsatts för ett brott, och lyfter i förhören därför inte fram det som är viktigt ur rättslig synvinkel, säger Denise Malmberg.
I USA tillfrågas alla målsägande om de om de har något funktionshinder som har betydelse för utredningen. Denna modell skulle även i Sverige synliggöra funktionshinder i den rättsliga processen, menar Denise Malmberg och Kerstin Färm.
Johanna Haddäng
Forskare: Bristande rättssäkerhet för brottsoffer med funktionshinder
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk
Nyheter från våra partners
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
Lediga jobb
Jurist till Avdelningen för värdebaserad prissättning på TLV
TLV
Familjens Jurist i Stockholm/Vasastan söker Jurist med processvana
Familjens Jurist
LKAB söker en bolagsjurist
LKAB
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få Tillgång