Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Pyr Invest får inte budpliktsdispens i NGM-affär



Ladda ner handlingar

NGM är helägt dotterbolag till NGM Holding. De största aktieägarna i NGM Holding är Stångsundet, Contact Marketing och en privatperson. Finansinspektionen har funnit att den manlige ägaren till Stångsundet även kontrollerat de aktier som ägs av Contact. AMN uttalar att det i framställningen inte finns stöd för tanken att NGM Holding kan räddas, om Pyr Invest får inneha 34 procent av rösterna i bolaget men går förlorat, om Pyr Invests innehav inte tillåts överstiga budpliktsgränsen, 30 procent.

Kvar står då frågan om Pyr Invest är berett att köpa mannens aktier endast under den förutsättningen att bolaget inte drabbas av budplikt. Så har emellertid Pyr Invest inte uttryckt saken. Det är dessutom tydligt att AMN inte kan låta sig pressas till dispens av ett sådant argument, om det framställs, eftersom det kan åberopas av varje dispenssökande och är omöjligt för nämnden att verifiera. Vid en samlad bedömning finner AMN att Pyr Invests ansökan om dispens ska lämnas utan bifall.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons