Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”Se på det här som ett juridikens nobelpris”


Peter Johansson red@dagensjuridik.se

Under torsdagskvällen överlämnades den donation på 200 000 kronor som initiativtagaren Blendow Group samlat in tillsammans med sju svenska advokatbyråer; Mannheimer Swartling, Vinge, Lindahl, Setterwalls, Hellström, Lindskog Malmström och Törngren Magnell. Initiativet är den första gemensamma satsningen på CSR (Corporate Social Responsibility) i den svenska juristbranschen.
Mottagare är CEELI-instiutet i Prag, som utbildar domare, åklagare och andra jurister från tidigare icke-demokratiska, ofta krigsdrabbade länder. Institutets chef Karen J. Mathis, tidigare generalsekreterare för American Bar Association tog emot donationen i samband med ceremonin i Wallenbergsalen i Stockholm:

– Genom det samarbetet blir ni en av förtrupperna till en ny global rörelse i juristbranschen.  Den här sortens engagemang kommer att bli allt mer betydelsefullt under de kommande åren.


Thomas Blendow, styrelseordförande för Blendow Group, initierade  donationen:
– På 16 år har vi lyckats bygga upp Blendow Group till ledande inom juridisk information och utbildning. Nu när vi har haft ett antal goda år så vill vi kunna ge något tillbaka genom att stödja länder som bygger upp fungerande demokratiska rättsystemet, säger han.

– Vi kan inte ensamma ge hela den ekonomiska support som är nödvändig, därför har vi frågat Sveriges ledande advokatbyråer om de kan hjälpa oss. Intresset var stort och att sju byråer dessutom var beredda att bidra ekonomiskt är någonting som jag uppskattar mycket. Men framöver behöver ännu fler engagera sig. Vår ambition är att fortsätta, jag ser det här eventet som en kickoff för en fundraisingkampanj under hela 2009. 

I samband med donationen samarbetar Blendow Group med ILAC. International Legal Assistance Consortium. Generalsekreteraren Christian Åhlund ser även han  detta som starten på ett större internationellt engagemang i branschen.
– Jurister har traditionellt haft ett rykte om sig att vara inskränkta och ointresserade av annat än den egna förmögenheten. Detta stämmer inte längre, konstatererar han.

Christian Åhlund jämför initiativet med Nobelprisen.
– Alfred Nobel missade att instifta ett pris i juridik. Nu har vi chansen att rätta till den saken. Låt det här eventet bli starten på en ny tradition! Och efter att ha sett en del av Thomas Blendows engagemang så är jag säker på att satsningen kommer att växa.

Staffan Michelson är delägare på Hellström, en av de byråer som deltog i initiativet:
– Jag anser alldeles bestämt att ännu fler bör engagera sig. En av advokatens viktigaste roller är som förkämpe för principen om rule of law, insikten att demokratin vilar på lagarna och att de goda lagarna i sin tur vilar på demokratin. Om man verkar som advokat utan att ha den insikten går man miste om något väldigt viktigt, både i sin egen utveckling och i samhällskonsten.

Biörn Riese, styrelseordförande Mannheimer Swartling, en annan av de medverkande byråerna:
– Det här är viktigt för oss – och för klienterna. Kraven på att vi är socialt engagerade kommer att bli större. Sedan tidigare arbetar vi med bland annat Advokater utan gränser och Raoul Wallenberg-institutet.

Clarence Crafoord, Centrum för rättvisa:
– Jag tror att vi kommer att se mer, båda av den här sortens donationer och av pro bono-verksamhet. Bland byråerna lär vi få se ett race om vem som kan ta upp ledartröjan.

Läs även:Kväll med välgörenhet i fokus

Foto: Nina Åling 

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons