Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Slutprocessat om arvet efter Evert Taube



Ladda ner handlingar

De många tvisterna har bland annat rört skyddet av visan Änglamark. Visan användes i Hasse Alfredsons och Tage Danielssons film Äppelkriget. Namnet Änglamark används också av Coop för marknadsföring av ekologiska, rättvisemärkta samt miljö- och allergianpassade varor.

En advokat förordnades som boutredningsman men blev utbytt år 1999. Per-Evert Taube har vid ett flertal tillfällen försökt få den nya boutredningsmannen entledigad, och har även begärt att ytterligare en boutredningsman ska förordnas. Svea hovrätt avslog begäran i juni 2006. Högsta domstolen uttalar nu att Per-Evert Taube inte visat någon omständighet som kan föranleda resning eller som utgör domvilla.

Fredrik Olsson

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons