Den 45-årige mannen känd som ”Gryningspyromanen” har varit misstänkt för ett 50-tal brändes runt Kristianstad och Ystad, framför allt kyrkor, kända kulturbyggnader och vanliga bostadshus. Gång på gång har han lurat polisen och bevisen har varit svaga. Under tiden ”Gryningspyromanen” suttit häktad har han hotat personal i häktet och för detta dömdes han nyligen till fem månaders fängelse.
”Gryningspyromanens” privata bostad är en barack i ett industriområde i Ystad, en bostad kommunen gett honom. Stämningen i Ystad är hätsk och hans bild är uppsatt runt om staden för att uppmana folk att hålla koll på honom. I helgen förstördes hans hem.
– Vi tror att den var anlagd och rubricerar det som mordbrand. Det enda vi säkert vet är att han själv inte har anlagt den eftersom han sitter bakom galler, säger polisens informatör Ewa-Gun Westford, uppger Aftonbladets nätupplaga.
Isabelle Swahn