TV-licens krävs idag för exempelvis tv-apparater, mottagare för digital-tv och inspelningsbara DVD-spelare. För att en dator ska omfattas av tv-licensen krävs att den är utrustad med tv-kort, något som i de flesta fall inte ingår som standard. Datorer utan tv-kort är enligt Radiotjänst inte licenspliktiga.
– Om man inte använder datorn som tv ska man heller inte betala licens. Enligt förarbetena är det tänkt att vanliga datorer ska omfattas av licenssystemet den dag hela kanaltjänster finns tillgängliga på nätet, men där är vi inte än, säger Anna Pettersson.
För att hela kanaltjänster ska anses finnas tillgängliga krävs i princip att exempelvis SVT:s kanal ett sänds via nätet i samma form som via det vanliga tv-nätet. Att SVT gör program tillgängliga på nätet medför enligt Anna Pettersson inte att datorer är licenspliktiga.
Enligt lagen om finansiering av radio och tv i allmänhetens tjänst ska den som har en tv-mottagare betala avgift, som från och med den 1 januari uppgår till 2 076 kronor per år. Företag och myndigheter som äger flera mottagare betalar samma licens för tio mottagare.
Fredrik Olsson
Radiotjänst: Datorer omfattas inte av tv-licens
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångLediga jobb
Revisorsinspektionen söker chefsjurist/avdelningschef
Revisorsinspektionen
Familjerättsjurist till Verahill
Verahill
Åklagarmyndigheten söker rättschef tillika chef
Åklagarmyndigheten
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare när Nolato avyttrar sin rumänska verksamhet
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Event & nätverk
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler