Ljudfiler från förhandlingarna kommer att publiceras på svt.se. Det här är första gången som Sveriges Television sänder en rättegång enbart över internet. Tidigare har bland annat förhandlingarna efter Göteborgskravallerna och mordet på utrikesminister Anna Lindh visats.
– Det är en politiskt och socialt viktig rättegång. Dessutom är det ganska enkelt eftersom det inte är några problem med namnpubliceringar, säger SVT:s Erik Fichtelius till resume.se
Därför sänder SVT Pirate Bay-rättegången
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångNyheter från våra partners
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
Lediga jobb
Vill du arbeta som advokat på en av Skånes ledande brottmålsbyråer?
Bergdahl & Johansson Advokatbyrå
Jurist till Avdelningen för värdebaserad prissättning på TLV
TLV
Familjens Jurist i Stockholm/Vasastan söker Jurist med processvana
Familjens Jurist
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk