Hundägaren bröt mot polismyndighetens beslut om att hans hund ska vara kopplad och bära munkorg. Hunden -frisläppt och utan munkorg- attackerade ute på gatan två okända män med ett flertal sår och bitmärken som resultat. Tingsrätten dömer mannen till fängelse för två grova misshandel.
I påföljdsfrågan diskuterar domstolen huruvida mannens relativt höga ålder, 71 år, ska påverka straffet. Domstolen konstaterar att då det handlar om två grova misshandel och mannen lider inte av dålig hälsa är inget annat än fängelsestraff lämpligt. Dock sättes fängelsestraffets längd ner till en kortare tid än vad som skulle gällt för en yngre person och mannen får ett års fängelse. Mannen får även betala skadestånd med totalt 61 500 kronor.
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångEvent & nätverk
Lediga jobb
Vill du arbeta som advokat på en av Skånes ledande brottmålsbyråer?
Bergdahl & Johansson Advokatbyrå
Jurist till Avdelningen för värdebaserad prissättning på TLV
TLV
Familjens Jurist i Stockholm/Vasastan söker Jurist med processvana
Familjens Jurist
Nyheter från våra partners
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna