En man gav en en försäkringsmäklare i uppdrag att försöka hitta en billigare livförsäkring än den han redan hade. Mannen betalade inte premien för den löpande försäkringen i tid vilket fick till följd att försäkringsskyddet upphörde. Hovrätten bedömer att uppdraget att söka en annan billigare försäkring inte omfattat någon skyldighet för försäkringsmäklaren att bevaka att premien för den löpande försäkringen betalas i rätt tid. Mannen är därför inte berättigad till skadestånd.
Åsa Lindberg
Försäkringsmäklare inte skyldig se till att premie betalas i rätt tid
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare till Medu AS vid förvärvet av SynMed Medicinteknik AB
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
Lediga jobb
LKAB söker en bolagsjurist
LKAB
JO söker två byråchefer
JO
LO-TCO Rättsskydd AB söker förbundsjurist till försäkringsrättsenheten
LO-TCO Rättskydd
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få Tillgång