Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Åklagare: p-piller till minderåriga främjar övergrepp



Vice chefsåklagare Mikael Hammarstrand anser att den som skriver ut p-piller till minderåriga gör sig skyldig till medhjälp till våldtäkt. Enligt sexualbrottslagen är sex med minderåriga övergrepp även om den unga samtycker.

– Den som främjar ett brott är medansvarig och den som delar ut preventivmedel till en underårig underlättar ju för gärningsmannen att fortsätta med övergreppen, säger Mikael Hammarstrand till Dagens Medicin.

Uttalandet har väckt oro bland barnmorskor som inte vet hur lagen ska tolkas. Vården har nu vänt sig till Socialstyrelsen för riktlinjer.

– Lagen måste ändras, eller så måste vi få förtydligat hur vi ska tolka lagen, säger en överläkare på Karolinska universitetssjukhuset till Dagens Medicin.

Jakob Heidbrink, juris doktor och lektor vid Internationella handelshögskolan i Jönköping, skriver på sin blogg att dagens lagstiftning kriminaliserar ”icke obetydliga grupper” av ungdomar och skrämmer ungdomsläkare att inte skriva ut p-piller. Han kritiserar också åklagarens argumentation:

”Jag har svårt att få förskrivning av p-piller till att bli ett främjande av övergrepp, eftersom pillret går till flickan, inte till gärningsmannen. Hammarstrand kan misstänkas för att vara ute i politiska syften, antingen för att han misstycker om den nya sexuallagstiftningen, eller för att han tycker illa om unga som har sex över huvud taget, eller att han tycker om medieljuset.”

Fredrik Olsson

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons