Riksrevisionen bedömer efter en granskning av uppskovet med reavinstbeskattning vid försäljning av privatbostäder och pensionssparavdraget att regeringens redovisning är ofullständig och att det finns en okunskap om hur uppskoven påverkar de offentliga finanserna.
Riksrevisionen befarar nu att staten inte ska få in skatterna.
– Den ökade internationaliseringen innebär möjligheter till skatteplanering av uppskoven som skattekontrollen får svårt att hantera. Skatteuppskoven riskerar i praktiken att bli permanenta skatteavdrag, säger riksrevisor Eva Lindström.
Uppskoven har ökat i omfattning och uppgår idag till mellan 600-700 miljarder kronor, och de utestående skatterna till mellan 170 och 200 miljarder kronor.
Enligt Riksrevisionen har risken för att skatterna inte ska betalas ökat på grund av anpassningen av skatteupphoven till EG-rätten. Dubbelbeskattningsavtal gör också att Sverige inte får in skatter från personer som flyttar utomlands.
Sverige är ett av få länder som medger uppskov med beskattning vid försäljning av privatbostäder, och som löpande beskattar avkastningen av privat pensionssparande.
Läs Riksrevisionens granskning här.
Riksrevisionen: Staten kan förlora 200 miljarder
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Lediga jobb
Gruppchef till rättsenheten
Säkerhetspolisen
Upphandlings-och avtalsjurist inom it och digitalisering
Stockholms Stad
Jurist med fokus på säkerhetsskydd
Region Stockholm
Nyheter från våra partners
Lindahls kontor i Malmö tilldelas Guldstolen
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
KASTELL TOPPAR TEAMET INOM TVISTLÖSNING MED FLERA SENIORA REKRYTERINGAR
Event & nätverk
Webbinarium: Agera i tid – chefens roll i ett hållbart arbetsliv
BG Institute