Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Fängelse för attentatet mot Barbro Jönsson



Männen åtalades tidigare i år för grovt olaga hot och allmänfarlig ödeläggelse, dock inte för mordförsök. Detta då chefsåklagare Urban Svenkvist bedömt att männen förvissat sig om att Barbro Jönsson lämnat bostaden.

Vänersborgs tingsrätt dömer nu männen till tre och ett halvt års fängelse vardera. Männen ska också solidariskt utge 151 500 kronor i skadestånd.

Tingsrätten uttalar att det står ”fullständigt klart” att det primära syftet med att detonera sprängladdningen varit att angripa Barbro Jönsson ”i och för hennes tjänsteutövning”, och tillägger att Jönsson fått byta arbete och att hon drabbats av psykisk ohälsa.

Domstolen finner att syftet med sprängladdningen bör tillmätas stor betydelse vid bedömningen av straffvärdet för brottet mot tjänsteman, och att straffvärdet ligger i den översta delen av straffskalan.

Vid attentatet i november 2007 förstördes ytterdörren och två fönster. Männen, som greps i Malmö tidigare i år, har enligt uppgift koppling till MC-gänget Wolfpack.

Fredrik Olsson

Läs också:

Två män åtalas för bombdåd mot åklagare

”Vanligt att åklagare utsätts för hot”

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons