Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Parkeringsböter kan leda till tvångsförsäljning



Svenska folket har sammanlagt mer än 550 miljoner kronor i obetalda parkeringsböter, och närmare 430 miljoner kronor i obetalda skulder för fordonsskatter hos Kronofogden.  Därtill har Kronofogden närmare 175 miljoner kronor att kräva in för obetalda trängselskatter.

Sammanlagt uppgår de fordonsrelaterade skulderna till 1,15 miljarder kronor, en ökning med 100 miljoner kronor på mindre än ett år. En stor andel av gäldenärerna saknar kända adresser. Personer med okända adresser eller som av andra skäl inte går att nå svarar för cirka 240 miljoner av fordringarna.

– Bilmålvakter och andra som konsekvent struntar i att göra rätt för sig riskerar att undergräva allmänhetens förtroende för skattesystemen, säger rikskronofogde Eva Liedström Adler.

Kronofogden föreslår nu tillsammans med Transportstyrelsen en rad åtgärder för att komma tillrätta med problemet. Fordon ska kunna flyttas av staten eller kommunen om ägaren har obetalda parkeringsböter om mer än 10 000 kronor. Kronofogden ska också få legala panträtter i fordonen, och därmed kunna sälja fordon för att driva in obetalda skulder.

Myndigheterna föreslår också ett enhetligt sanktionssystem för fordonsskatt och trängelskatt. Därmed ska obetalda trängselskatter kunna leda till körförbud. Transportstyrelsen ska också kunna vägra registrera en ägare som har ”betydande” obetalda fordonsrelaterade skulder.

– Vi tror att vårt gemensamma förslag kraftigt begränsar fördelarna med att använda sig av bilmålvakter. Det är vår förhoppning att regeringen tycker vårt förslag är väl avvägt och genomför det, säger Transportstyrelsens generaldirektör Staffan Widlert.


Text: Fredrik Olsson
Bild: Zach K

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons