Kvinnan misstänktes för dataintrång och övergrepp i rättssak och frihetsberövades under tre dagar. JK konstaterar att frihetsberövandet uppmärksammats både lokalt och på riksplanet, och gör därför bedömningen att hennes lidande av denna anledning får anses vara betydligt större än annars.
Men det förhållandet att kvinnan missat sin dotters uppträdande eller att kvinnan kan tänkas ha haft en yrkesmässig relation till både intagna och personal på anstalten medför inte någon förhöjning.
Inte heller det faktum att kvinnan förlorat sin praktikplats och sitt sommarjobb på Kriminalvården medför att hon kan utfå ersättning för förlorad arbetsinkomst. Detta eftersom uppsägningen berodde på misstanken om brott mot myndighetens sekretessbestämmelser, och inte på själva frihetsberövandet.
Johanna Haddäng