Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Första fallet av åldersdiskriminering till AD



Kommunen avslog kvinnans ansökan om gymkort. Enligt kommunens överenskommelse med lärarförbunden skulle träningskort ges till anställda mellan 60 och 65. Diskrimineringsombudsmannen, DO, anser särbehandlingen på grund av ålder saknar berättigat syfte, och att läraren diskriminerats.

DO uppger att man kommer att stämma kommunen vid Arbetsdomstolen om en lösning inte kan nås. Ärendet kan därmed bli det första som prövas enligt de nya reglerna om åldersdiskriminering. 

– Allt fler arbetsgivare försöker på olika sätt hålla sin personal frisk och få fler anställda att arbeta längre än till 65 år. Men jag förstår uppriktigt inte hur Falköpings kommun tänker då de tar bort en förmån för de som vill hålla sig friska och arbeta längre än 65 år, säger diskrimineringsombudsmannen Katri Linna.

Fredrik Olsson
fredrik.olsson@dagensjuridik.se

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons