Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”Svensk polis är väl förberedd för terrorattentat” – stärkt självförtroende efter internationell övning



Foto: Torstein Bøe / NTB scanpix/TT
Ladda ner handlingar

 

– Svensk polis är väl förberedd för att hantera terroristattentat, men vi utvecklar ständigt vår förmåga, säger Stefan Hector, chef för operativa enheten på Noa.

– Vårt intryck är att det här var en framgångsrik övning som gav oss ytterligare kunskaper om hur effektiva och förberedda vår egen och andra europeiska länders insatsförmåga är att hantera ett flertal pågående attentat i Europa. 

Trettio länder deltog i övningen som genomfördes inom ramen för det så kallade ATLAS-nätverket.

Ett nätverk där Europeiska unionens medlemsstaters nationella insatsstyrkor ”samövar och utbyter kunskap och erfarenheter, för att öka och likställa förmågan att bekämpa terrorattacker och grov organiserad brottslighet”.

Den nyligen avslutade övningen innehöll bland annat sju scenarion i olika länder, som attentat på bussar, en passagerarfärja, i en tunnelbana och på ett flygplan.

– Vi har utökat vårt samarbete med Europol och andra samarbetspartners, som vi nu tar med oss framåt inom ATLAS-samarbetet, men framförallt återförs kunskap till svensk polis, säger Stefan Hector, chef för operativa enheten på Noa.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons