Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Fem års fängelse för koppleri på nätet



Ladda ner handlingar

Åtalet omfattar åtminstone 100 fall av koppleri som utförts med hjälp av hemsidan eskorts.se. Mannen uppger att han med hemsidan velat skapa en ”fristad för dem som jobbar med sex”.

Han har därför inte tagit betalt för att han tillåtit prostituerade att annonsera på hemsidan. På hemsidan fanns även information om ”prostitutionsrådgivning” och stöd om någon ville sluta med prostitution. Mannens uppgifter stöds av kvinnor som annonserat på hemsidan.

Trots den stora omfattningen av mannens verksamhet finner såväl tingsrätt som hovrätt att mannen inte gjort sig skyldig till grovt koppleri. Att endast, som mannen gjort, möjliggöra för andra att ha tillfälliga sexuella förbindelser mot ersättning, kan inte, vid en samlad bedömning av omständigheterna i målet, anses utgöra ett grovt brott.

Förutom koppleri dömdes mannen i två olika domar i tingsrätten även för medhjälp till grovt narkotikabrott, medhjälp till grov narkotikasmuggling och två fall av narkotikabrott. Hovrätten, som i övriga relevanta delar fastställer tingsrättens dom, meddelar nu istället mannen gemensam påföljd för brotten med fem års fängelse.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons