Av utredningen framgår att det mellan åren 2001-2005 såldes mer än 10 miljoner knivar under kännetecknet MORAKNIV, och att den kniv som ansökan avser, Morakniv 511, såldes i mer än 8 miljoner exemplar.
Morakniven har tillverkats av K J Erikssons knivfabrik sedan 1912 samt av Frosts knivfabrik i Mora där Krång Johan Eriksson först var anställd. Båda företagen tillverkar i dag knivar under den gemensamma firman Mora of Sweden bland annat den kniv med rött plasthandtag och parerstång som ansökan avser.
Patentbesvärsrätten delar Patentverkets bedömning att det sökte märket MORAKNIV i sig förvärvat för registrering erforderlig särskiljningsförmåga. En marknadsundersökning visar dock att 61 procent av de tillfrågade svarade att ordet morakniv endast kunde användas av en tillverkare, och 62 procent förväntade sig att en Morakniv alltid hade sitt ursprung från en och samma tillverkare. Sammantaget finner PBR att MORAKNIV, som använts under en lång tid och i stor omfattning, i omsättningskretsen uppfattas som ett varumärke för knivsmidesvaror och således genom användning förvärvat för registrering erforderlig särskiljningsförmåga.
Däremot kan det enligt domstolen inte sägas att knivens helhetsutseende avviker i sådan betydande mån från allmänt förekommande former på produktområdet att omsättningskretsen för varorna, som i sista ledet utgörs av vanliga konsumenter, har anledning att med normal uppmärksamhet uppfatta den som ett kännetecken som utmärker ett visst kommersiellt ursprung. Utstyrseln har därför i sig inte den särskiljningsförmåga som krävs för varumärkesregistrering. Denna ansökan kan därför inte bifallas.
Johanna Haddäng
johanna.haddang@dagensjuridik.se
Pressmeddelanden premium
NAXS to begin publishing spotlights on selected holdings
MacGregor Leads Lashing Innovation with Hippo Fully Automatic Twistlock and Balanced Lashing System
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Lediga jobb
Biträdande jurister till tvistlösnings- och entreprenadrättsgruppen
Kilpatrick
Rättschef/avdelningschef
Skolverket
Revisorsinspektionen söker jurist
Revisorsinspektionen
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångNyheter från våra partners
Lindahl har biträtt Pareto Securities AB
Baker McKenzie legal rådgivare till Aspira vid flera förvärv inom ramen för etableringen av Rovik
Event & nätverk