Hovrätten påpekar att en strikt tillämpning av 6 § ombildningslagen innebär att ansökan ska avvisas eftersom ansökan gjorts av annan än fastighetsägaren. En överlåtelse i strid med 6 § ombildningslagen är emellertid enligt 13 § ogiltig och ska gå åter.
Överlåtandebolaget har på grund av fusionen upplösts och måste återuppstå för att ta emot fastigheten. Överlåtandebolaget kan sedan på nytt överlåta fastigheten och ge in en begäran om att hyresnämnden ska pröva frågan om hembud. Upprätthållandet aven sådan formell ordning är enligt hovrättens mening inte skyddsvärd.
Hyresnämnden har därför korrekt tagit upp ansökan till prövning. Vad som förekommit i sak i hovrätten ger inte anledning att göra någon annan bedömning än den som hyresnämnden har gjort.
red@dagensjuridik.se
Hembudsskyldighet vid fastighetsfusion
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare när Nolato avyttrar sin rumänska verksamhet
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Event & nätverk
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Lediga jobb
Legal Counsel – Norion Bank Group
Norion Bank Group
Biträdande jurister till transaktionsgruppen
Kilpatrick
Verksjurist miljö- och fastighetsrätt
Svenska Kraftnät
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få Tillgång