Dörrvakten öppnade eld mot Carl Piper och hans sambo på öppen gata i Gamla Stan den 21 april i år. Mannen erkände i tingsrätten att han hade för avsikt att mörda Carl Piper men att det bara var olyckliga omständigheter som gjort att ett av skotten träffat sambon i huvudet. Tingsrätten fann att dörrvakten hade uppsåt att mörda även sambon och dömde honom för två försök till mord till tio års fängelse.
Dörrvakten överklagade åtalet beträffande sambon och yrkade i hovrätten att han skulle dömas till en mildare påföljd för mordförsöket på Carl Piper. Han anförde som grund för ogillandet att han saknade uppsåt att skada sambon.
Hovrätten finner att det inte har framkommit någon omständighet som ger anledning att frångå tingsrättens bedömning. Hovrätten ansluter sig även till tingsrättens slutsatser beträffande påföljdsval och straffmätning och fastställer därmed tingsrättens dom i sin helhet.
En av domarna och en av nämndemännen var skiljaktiga beträffande motiveringen och ansåg att det skulle anges att dörrvakten haft ett likgiltighetsuppsåt beträffande mordförsöket på sambon.