Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

TV-licensen går i graven – idag klubbar riksdagen nya avgiften som ska tas ut av Skatteverket



Foto: Jonas Ekströmer/TT
Ladda ner handlingar

 

Lagen innebär att den så kallade public service-avgift ska betalas av alla över 18 år som har en beskattningsbar inkomst. 

Avgiften föreslås vara 1 procent av den beskattningsbara inkomsten upp till ett tak. För år 2019 föreslår regeringen att avgiften maximalt ska uppgå till drygt 1 300 kronor per person och år.

Inga juridiska personer
Personer som har en lägre inkomst än cirka 13 600 kronor per månad ska betala en reducerad avgift enligt förslaget.

Juridiska personer omfattas inte av förslaget, och ansvarig för att ta in avgiften blir Skatteverket.

Nya regler om sändningstillståndens längd
Regeringen har även lämnat förslag om längden på de sändningstillstånd som ska finansieras av den nya public service-avgiften.

De nya sändningstillstånden är tänkta att vara åtta år istället för nuvarande sex år, vilket ska minska riksdagen och regeringens möjligheter att av kortsiktiga politiska skäl detaljstyra programföretagens verksamhet. 

Tio år
Enligt förslaget ska den nya tiderna för sändningstillstånd införas den 1 januari samma år som ordinarie riksdagsval, och den första tillståndsperioden vara i tio år. 

Kulturutskottet föreslår att riksdagen säger ja till regeringens förslag men med ändringen att den första tillståndsperioden ska gälla i sex år med start från år 2020, och de nya tillståndsperioderna på åtta år ska gälla från januari 2026.

 

Gratis nyhetsbrev om rättsfall och juridik från Dagens Juridik – klicka här

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons