– Jag ber om en ärlig chans till ett nytt liv hemma, sade Annika Östberg i förra veckan, då hon argumenterade för sin sak i tingsrätten.
Om hon får sitt straff tidsbestämt innebär det att hon snart kan vara frigiven. Svenska regler ger dömda personer möjlighet till villkorlig frigivning efter att två tredjedelar av straffet är avtjänat. Annika Östberg kom till Sverige och Hinsebergs-anstalten i Frövi i april i år. Då hade hon suttit i amerikanskt fängelse i 28 år.
Vad som talar emot hennes önskan är att Rättsmedicinalverket har gjort bedömningen att risken för att hon ska återfalla i brott är medelhög, samt att åklagaren anser att frågan om tidsbestämt straff är för tidigt väckt.
– Hon har straffmässigt sonat sitt brott. Men frågan om omvandling av straffet är för tidigt väckt, sade åklagare Gunnar Brodin vid förhandlingarna i förra veckan.
Klockan 10:00 idag meddelar tingsrätten beslutet.
red@dagensjuridik.se
Besked om tidsbestämt straff för Annika Östberg
Lediga jobb
Bolagsjurist NCC Building Sverige
NCC
Centrum för rättvisa söker jurister
Centrum för rättvisa
Erfaren jurist till rättsenheten på TLV
TLV
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
KASTELL TOPPAR TEAMET INOM TVISTLÖSNING MED FLERA SENIORA REKRYTERINGAR
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få Tillgång