Vid nyregistrering av lagerbolag ska bolaget betala en registreringsavgift till Bolagsverket. När lagerbolaget avyttras faktureras lagerbolaget kostnaden för bolagsbildningen, inklusive registreringsavgiften.
Bolaget i målet anser att det vid betalningen av registreringsavgiften agerar som ombud för lagerbolaget och att mervärdesskatt därför inte ska debiteras på den del av fakturabeloppet som avser registreringsavgiften.
Regeringsrätten uttalar att betalningen av registreringsavgiften är en förutsättning för lagerbolagets existens. Vid tidpunkten för betalningen är lagerbolaget fortfarande under bildande.
Registreringsavgiften kan därför inte ses som ett utlägg för lagerbolagets räkning utan är en kostnad i bolagets egen verksamhet att bilda och sedan avyttra lagerbolag.
Regeringsrätten fastställer skatterättsnämndens förhandsbesked.
Katja Bähr
katja.bahr@dagensjuridik.se